C Programlama Dili – Giriş Çıkış İşlemleri

C - Ders Notları C Programlama Yazılım

C programlama dilinde kullanılan her kodun ait olduğu bir kütüphane vardır. Kullanacağımız kodların kütüphanelerini programımıza tanıtmamız gerekiyor. Giriş – çıkış işlemlerinde kullanılan kütüphaneyi eklemek için aşağıdaki satırı programımızın başına ekliyoruz.

#include

Bu kütüphane bize temel giriş birimi olan klavyeyi kullanmamızı ve temel çıkış birimi olan ekranımızı kullanmamızı sağlar.

Temel Giriş Fonksiyonu

Klavyeden giriş yapabilmek için scanf fonksiyonunu kullanırız.

scanf(“%degiskenturu”, &degiskenadi);

Bu fonkisyonda iki bölüm vardır. Birinci bölümde (“%degiskenturu”) değişkenin türünü belirtiriz. Değişkenin türünü belirtirken başına % işareti konur. İkinci bölüm kullanıcıdan alacağımız değeri atayacağımız değişkenin adını belitririz. Bu bölümde değişken isimlerimizin başına & işareti konur. C Dilinde yapılan en çok hatalardan birisi de bu işaretlerinin unutulmasıdır.

Temel Çıkış Fonksiyonu

C programlama dilinde temel çıkış biriminin ekran olduğunu belirtmiştim. Programda yaptığımız işlemleri, sonuçları veya durumları kullanıcıya göstermek için ekrana yazdırırız. Ekrana herhangi birşey yazdırma için printf fonksiyonunu kullanırız.

  • printf(“Ekrana yazdırılmak istenen yazı”);
  • printf(“Ekrana yazdırılmak istenen yazı %degiskenturu”, degiskenadi);

Printf fonksiyonunu kullanarak ekrana istediğimiz yazıyı veya değişkenleri yazdırabiliriz. Yukarıdaki birinci kod satırı ekrana istenilen bir yazıyı yazdırır. İkinci kod satırında ise yazı ile birlikte kullandığımız değişkeni yazdırmak için kullanırız.

Örnek:

Printf

#include <stdio.h>
main()
{
	int sayi = 5;
	printf("Merhaba");
	printf("\nSayi degiskeninin degeri = %d",sayi);
}

Scanf

#include <stdio.h>
main()
{
	int sayi;
	printf("Bir Sayi Giriniz = ");
	scanf("%d",&sayi);
	printf("Girdiginiz Sayi = %d",sayi);

}

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir